Małgorzata Karaś

Małgorzata Karaś
Obszar
Biznes
Kategoria
absolwenci międzynarodowi
Tytuł/stopień naukowy
Doktor nauk ekonomicznych
Kraj zamieszkania
Stany Zjednoczone

Małgorzata Karaś jest dyrektorem inwestycyjnym w SoftBanku  - największym funduszu na świecie, inwestującym w spółki technologiczne, przede wszystkim w software, AI, i krypto, koncentrującym się na transakcjach o wartości 5-100 mln USD. Reprezentuje SoftBank w licznych radach nadzorczych.

Małgorzata była częścią zespołu, który zbudował od podstaw SoftBank Latin America Fund – fundusz, który w ciągu trzech lat zainwestował w regionie 8 miliardów dolarów. Tym samym stał się katalizatorem dla rynku technologicznego na tym kontynencie, a jednocześnie funduszem przynoszącym najwyższe stopy zwrotu w historii Softbanku.

Stworzyła też i prowadzi Opportunity Fund, gdzie jest szefem zespołu growth (seria B-D). Jest to fundusz inwestujący wyłącznie w spółki technologiczne, założone przez członków społeczności afroamerykańskiej, latynoskiej i Indian, mający na celu wyrównywanie szans w dostępie do kapitału.

W ramach SoftBanku przeprowadziła ponad dwadzieścia inwestycji. Spółki:  m.in. Drift (jednorożec sprzedany Vista Equity Partners), Upside Foods (jednorożec zajmujący się tworzeniem mięsa z komórek), Loggi (jednorożec), Konfio (jednorożec), Quicknode (jednorożec), Fetch Robotics (sprzedany Zebra Technologies), Eight Sleep, czy Paystand.

Na początku swojej drogi zawodowej Małgorzata Karaś spędziła dwa lata w Bain & Company. Następnie pracowała jako Senior Associate w 49-miliardowym funduszu private equity Onex w Nowym Jorku. Przeprowadziła wówczas inwestycje o wartości około miliarda dolarów.

Małgorzata dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą biznesową podczas licznych konferencji, jak South by Southwest w marcu br., i wykładów, jak „Evaluating a Growth Stage Company“ w ramach SoftBank Group Operator School 2022. W 2021 roku Wall Street Journal umieścił ją na liście Women to Watch in Venture Capital jako jedną z dziewięciu kobiet z całego świata. W 2022 roku Venture Capital Journal przyznał jej tytuł jednej z 40 Rising Stars in VC.

Ukończyła SGH z najwyższymi wyróżnieniami na poziomie licencjackim i magisterskim, a w 2017 roku uzyskała tytuł doktora nauk ekonomicznych. Promotorem jej pracy był prof. Leszek Balcerowicz. Jest także absolwentką Uniwersytetu Harvarda, gdzie uzyskała tytuł Master in Business Administration na Harvard Business School.