Aleksandra Krajewska
Aleksandra Krajewska od dwóch lat zarządza funkcją Strategii i Planowania w RAKBANKu (National Bank of Ras Al Khaimah, PJSC), gdzie odpowiada za strategię i planowanie rozwoju bankowości detalicznej. Głównym celem, jaki postawiła sobie obejmując to stanowisko, było przywrócenie rentowności oraz szybka digitalizacja.
Już w pierwszym roku jej pracy udało się osiągnąć ten cel. Równocześnie z sukcesem zrealizowała plan digitalizacji. Odsetek klientów otwierających konta cyfrowo wzrósł z 0% do 80%, co stanowi imponujący wynik w tak krótkim czasie.
Oprócz przywrócenia rentowności i digitalizacji bankowości detalicznej, w ciągu ostatnich dwóch lat Aleksandrze udało się również osiągnąć szereg innych sukcesów: digitalizacja procesu sprzedaży kart kredytowych; rozwój strategii płatności; rozwinięcie aplikacji Skiply służącej do płatności edukacyjnych; wprowadzenie programu monitorowania efektywności sprzedaży; rozwój produktów wspierających „zieloną transformację”, dzięki czemu w 2023 r. dwukrotnie zwiększono sprzedaż „zielonych hipotek”, udzielanych na zakup efektywnych energetycznie nieruchomości.
W 2022 r. Aleksandra ukończyła program „Aspiring Directors Programme” na INSEAD w Fontainebleau, który jest częścią jej ścieżki rozwoju w kierunku objęcia funkcji członkini rady nadzorczej w polskiej lub międzynarodowej organizacji.
W latach 2018-2022 pełniła funkcję dyrektora w zespole strategii korporacyjnej First Abu Dhabi Bank, największego banku Zjednoczonych Emiratów Arabskich i drugiego pod względem wielkości nad Zatoką Perską. Zajmowała się doradzaniem zarządowi oraz radzie nadzorczej w podejmowaniu decyzji strategicznych dla banku i lokalnego ekosystemu finansowego.
W latach 2016-2018 Aleksandra współtworzyła sukces Emirates Islamic Bank – najszybciej rozwijającego się banku islamskiego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, dzięki czemu stała się również specjalistką w obszarze bankowości islamskiej. W 2018 roku była odpowiedzialna za projekty zwiększające zysk netto banku o 200 milionów dirhamów. W 2018 roku ukończyła w Emirates Islamic Bank program menedżerski dla wyróżniających się menedżerów.
Z bankowością jest związana od ukończenia studiów, kiedy rozpoczęła program menedżerski w Deutsche Banku we Frankfurcie nad Menem. Nieustannie się rozwijała, głównie poprzez prace nad projektami, a także poprzez częste zmiany rynków (UK, Belgia, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Polska). Dzięki temu nauczyła się, jak różnorodny może być biznes w odmiennych uwarunkowaniach kulturowych i gospodarczych oraz jak nim zarządzać. Zawsze starała się być blisko i zrozumieć zespoły, z którymi pracowała, m.in. ucząc się kolejnych języków obcych. W Emiratach jako jedna z nielicznych europejskich menedżerek uczyła się języka arabskiego. Poza tym włada angielskim, polskim, niemieckim i hiszpańskim.
W marcu 2020 roku Dziennik Rzeczpospolita wybrał Aleksandrę Krajewską do grona 10 kobiet – Wschodzących Gwiazd Biznesu.
Po ukończeniu SGH i mimo licznych przeprowadzek utrzymuje wciąż kontakt z uczelnią. Jest członkinią Instytutu Studiów Ekonomiczno-Społecznych (ISES), stowarzyszenia zrzeszającego byłych członków Studenckiego Koła Finansów i Makroekonomii, propagującego wiedzę ekonomiczną oraz wspierającego młodszych kolegów i koleżanki w rozwoju.
Pod względem aktywności społecznej bliskie jej sercu jest wspieranie kobiet w dążeniu do osiągania stawianych sobie profesjonalnych celów. Z tego względu w 2020 roku stworzyła w Dubaju unikatową na skalę Bliskiego Wschodu organizację Polish BusinessWomen Network UAE & GCC – sieć skupiającą polskojęzyczne profesjonalistki profesjonalnie aktywne na Bliskim Wschodzie. Jej misją jest wzajemne wspieranie się polskich kobiet w rozwoju kariery, biznesów i przedsięwzięć w tym dynamicznym regionie. Przez ostatnie 4 lata PBWN była to jedyna profesjonalna polska organizacja w ZEA. Obecnie Polish BusinessWomen Network UAE & GCC zrzesza ponad 60 stałych członkiń i reprezentuje ponad 20 różnych sektorów. W procesie rekrutacji znajduje się kolejnych 40 kandydatek.
Sieć jest platformą wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji. Stanowi ona również cenne źródło wsparcia dla polskich kobiet, które chcą rozwijać swoje kariery i biznesy na Bliskim Wschodzie. Więcej szczegółów znajduje się na stronie: https://ae.linkedin.com/company/polish-businesswomen-network.