Michał Jakubczyk

Jakubczyk
Obszar
Nauka
Kategoria
absolwenci polscy
Tytuł/stopień naukowy
dr hab.
Kraj zamieszkania
Polska

Michał Jakubczyk (obecnie pracownik SGH na stanowisku profesora uczelni w Instytucie Ekonometrii KAE) prowadzi badania naukowe dotyczące przede wszystkim wykorzystania teorii decyzji w ekonomii zdrowia, tj. zajmuje się zagadnieniami pomiaru preferencji wobec zdrowia oraz wspomagania decyzji dotyczących technologii medycznych. W swoich pracach koncentruje się na badaniu własności dostępnych metod i proponowaniu nowych podejść pełniej uwzględniających uwarunkowania ekonomiczne. W ostatnich latach zajmował się w szczególności metodami pomiaru preferencji wobec bardzo ciężkich stanów zdrowia, problemem interpersonalnych porównań użyteczności oraz zagadnieniami modelowania nieprecyzyjnych preferencji.

Laureat został przyjęty do grupy naukowej EuroQol (www.euroqol.org) zajmującej się zagadnieniami pomiaru zdrowia i oceny preferencji wobec zdrowia, która zrzesza jedynie ok. 120 osób z całego świata. Aktywność naukowa i organizacyjna w ramach grupy EuroQol sprawiła, że dr hab. Jakubczyk został wybrany jako członek tzw. Executive Committee (ciała zarządzającego grupą EuroQol i zajmującego się strategią naukową grupy) i został wybrany przewodniczącym grupy roboczej zajmującej się kwestią pomiaru użyteczności wobec zdrowia (Valuation Working Group). Jego doświadczenie w tematach modelowania preferencji wobec zdrowia sprawiło, że został zaproszony do prac przy prestiżowym projekcie dotyczącym budowy zestawu użyteczności (tzw. value set) w Wielkiej Brytanii jako członek tzw. Quality Control Team. Michał Jakubczyk jest również członkiem (tzw. tenured member) International Academy of Health Preference Research (ok. 55 tenured members na świecie). Angażuje się także w rozwój naukowy SGH, np. uczestnicząc w projekcie NAWA "Akademickie partnerstwo na rzecz metod i zastosowań zaawansowanej analizy danych", w ramach którego rozwija współpracę naukową z Erasmus University w Rotterdamie.

Aktywność naukowa Michała Jakubczyka uwidoczniona jest w licznych (i szeroko cytowanych) publikacjach naukowych, przygotowywanych bądź to samodzielnie, bądź to we współpracy, także międzynarodowej. Według informacji z bazy Scopus p. Jakubczyk ma 59 publikacji indeksowanych w tej bazie, łącznie 1003 cytowania i indeks Hirscha równy 15. Wg bazy Google Scholar łączna liczba cytowań wynosi 1666, zaś indeks Hirscha wynosi 18.

W ostatnich latach p. Jakubczyk otrzymał kilka nagród za działalność naukowo-dydaktyczną: w 2023 r. Nagrodę Zespołową III Stopnia Rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie za osiągnięcie naukowe (współautorstwo monografii pt. „Modeling Decision Trees with SilverDecisions”, Wydawnictwo SGH); w 2022 r. Nagrodę Indywidualną I Stopnia Rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie za wyróżniające osiągnięcia stanowiące o wysokiej jakości działalności naukowej uczelni; w 2022 r. Nagrodę Zespołową II Stopnia Rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie za osiągnięcie dydaktyczne (współautorstwo podręcznika „Modelowanie decyzji w arkuszu kalkulacyjnym”); w 2022 r. wyróżnienie w konkursie na najlepszą prezentację konferencyjną na konferencji krajowej MZOB 2022 (referat pt. „Stan zdrowia gorszy od zgonu? Badanie wpływu sposobu sformułowania pytania”); w 2020 r. wyróżnienie w Rankingu Najlepszych Wykładowców, VII Edycja MBA-SGH.

Laureat realizuje projekty badawcze finansowane ze środków krajowych lub zagranicznych. W ostatnich latach zakończył pomyślnie m.in. następujące projekty: "Metody analizy decyzji w problemach wielokryterialnych i szacowania skłonności do zapłaty/akceptacji przy wykorzystaniu modelowania rozmytego" w ramach programu OPUS finansowanego przez NCN (kwota dofinansowania 195 460 PLN); "Making both ends neat: exploring the effects of modifying the TTO protocol on non-trading and all-in trading" finansowany przez EuroQol Research Foundation (kwota dofinansowania 83 200 EUR); "Interpersonal utility comparisons taboo & value sets" finansowany przez EuroQol Research Foundation (kwota dofinansowania 19 400 EUR).