Marta Miłkowska
Marta Miłkowska od 2020 r. pracuje jako konsultant (Med-Tech, Digital Health) w Boston Consulting Group (BCG) w Nowym Jorku, wprowadzając w życie innowacyjne produkty pomagające pacjentom chorym na cukrzycę, epilepsję, Parkinsona, bezsenność i wiele innych. Przez wiele miesięcy doradzała też bezpośrednio rządowi amerykańskiemu w sprawie odpowiedzi na pandemię coronawirusa (COVID-19).
Od lat Marta jest też mentorką i wspomaga wiele społecznych startupów skupiających się na digital health w Dolinie Krzemowej (m.in. pomagającymi dzieciom z autyzmem) i społecznych przedsiębiorstwach w Afryce i Azji. Marta wierzy, że nowe technologie i start-upy są jednym z najbardziej efektywnych narzędzi do pomocy ludziom.
Marta ma ponad 8-letnie doświadczenie w cyfrowych innowacjach i przedsiębiorczości społecznej w opiece zdrowotnej na całym świecie. Jest założycielką Dtx Future (2020 r.) - pierwszej platformy Stanforda zajmującej się terapią cyfrową (oprogramowanie poprawiające wyniki kliniczne poprzez zmianę zachowania i technologię): Dtx Future. Wcześniej stworzyła także m.in. pierwszą cyfrową terapię wykorzystującą najnowsze odkrycia nauk behawioralnych w celu zapewnienia leczenia milionom kobiet doświadczających dysfunkcji dna miednicy (2018, CEO & Co-founder of Yoni.io).
Pracując ze start-upami na całym świecie, zbudowała aplikację pomagającą chorym na HIV/ AIDS w RPA i Lesotho (w Dimagi), aplikację która pomaga chorym na epilepsję monitorować napady padaczki (BCG Digital Ventures), współzałożyła start-up łączący uchodźców z mikropracą cyfrową (Dignify) i pracowała bezpośrednio z Dyrektorem Psychiatrii Szpitala na Stanfordzie nad aplikacją dla osób cierpiących na insonmnię jako Chief Executive Officer w Reveri Health.
Po SGH, Marta uzyskała podwójny dyplom: MBA w Stanford Graduated School of Business (2018-2020) i MPA (Master of Public Administration) w Harvard Kennedy School of Government (2018-2019).
Jej innowacyjne produkty i start-upy społeczne zdobyły wiele nagród:
- Yoni - inkubatory z Doliny Krzemowej, m.in Launchpad; Stanford Social Impact Award;
- Dignify - wspomniana wyżej terapia cyfrowa za pośrednictwem BCG Digital Ventures oraz wielokrotnie nagradzana platforma mobilna łącząca uchodźców z mikropracą cyfrową (finalista nagrody Clintona - Hult Prize o wartości 1 mln USD w 2017 r., Harvard New Venture Competition, Harvard Innovation Lab VIP).
- produkt cyfrowy wykorzystujący uczenie maszynowe do leczenia pacjentów z HIV i gruźlicą w RPA i Lesotho (2016 ).
W ramach uznania, Marta zasiadała w jury wielu międzynarodowych konkursów społecznej przedsiębiorczości, m.in. Stanford Social Innovation Center (2021), ONZ, 500 Startups (Indonezja 2019), WorldBank Tech Stars (2015), Georgetown University Social Impact Start-up Competition (2015).
Jej projekty były opisane przez międzynarodowe media, m.in. New York Times, the Wall Street Journal, Gazecie Wyborczej i wielu innych:
W czasie swojej drogi zawodowej przez ponad 5 lat Marta współpracowała z Bankiem Światowym w Waszyngtonie w ramach Innovation Labs (2011–2016), gdzie zajmowała się rozwojem społecznej przedsiębiorczości i innowacji (zwłaszcza technologicznych), poprawiających warunki życia najbiedniejszych ludzi w 15 krajach w Afryce i Azji i została wybrana jako blogerka na stronach BŚ (https://blogs.worldbank.org/team/marta-milkowska), gdzie pisała o innowacjach w przedsiębiorczości społecznej, technologiach medycznych, naukach o zachowaniu i projektowaniu skoncentrowanym na człowieku (human-centered design).
Jako osoba od dzieciństwa zafascynowana Afryką i chęcią niesienia pomocy potrzebującym, już w roku 2007 odbyła praktyki w ambasadzie RP w Kenii. Zainspirowały ją one do dwóch pomysłów na biznes, ukierunkowanych na poprawę sytuacji materialnej i społecznej lokalnych mieszkańców. Marta była także inicjatorką utworzenia szkoły dla 600 Masajskich dzieci w południowej Kenii – placówka działa nieprzerwanie od 2008 roku.