Michał Machowski
Michał Machowski podczas studiów w SGH założył Warszawskie Stowarzyszenie Rolkarskie "POLSKATER" i w 2011 roku zainicjował projekt Nightskating Warszawa, czyli organizację przejazdów na rolkach głównymi ulicami miasta. Celem projektu jest propagowanie aktywnej formy wypoczynku wśród mieszkańców stolicy, krzewienie kultury fizycznej, podjęcie działań na rzecz zwiększenia dostępu do rekreacji w miejscu zamieszkania oraz promocja jazdy na rolkach jako dziedziny sportu dla każdego niezależnie od wieku. Przez 11 lat Michał nieprzerwanie stoi na czele inicjatywy Nightskating Warszawa, a ta na stałe wpisała się do kalendarza letnich miejskich wydarzeń stolicy.
Dla uczestników Nighstkating Warszawa jest całkowicie bezpłatny, a sztab organizacyjny, w tym ponad 150 wolontariuszy, jak również sam Michał, angażuje się w projekt na zasadzie wolontariatu, poświęcając swój wolny czas, aby robić coś wyjątkowego z pożytkiem dla szerszej społeczności. W wydarzeniach biorą udział nie tylko mieszkańcy Warszawy i okolicznych miejscowości, lecz również liczne grupy rolkarzy z innych miast Polski i zza granicy, m.in. z Hiszpanii, Niemiec, Litwy, Ukrainy, Austrii, Wielkiej Brytanii. Zainteresowanie tego typu imprezą, a także wysoka jakość organizacji wydarzeń i ogromne zaangażowanie Michała Machowskiego i jego zespołu w rozwój inicjatywy, spowodowały, że Nightskating Warszawa szybko zyskał miano największej tego typu imprezy na świecie. W ciągu roku organizowanych jest 8-12 wydarzeń, w których udział bierze średnio 3 tysiące osób na każdym przejeździe. W 2014 roku Nightskating Warszawa pobił oficjalny rekord Guinnessa w największej liczbie uczestników - 4013 osób (więcej informacji na oficjalnej stronie Rekordu Guinnessa, a w kolejnym roku ustanowił kolejny rekord podczas współpracy z Orlen Warsaw Marathon, tj. 7303 uczestników podczas jednego przejazdu. Przejazdy z cyklu Nighstkating Warszawa odbywają się późnym wieczorem, w okresie od kwietnia do października, kiedy pogoda umożliwia przyjemną jazdę na rolkach. Każdorazowo uczestnicy poruszają się na rolkach inną trasą, która prowadzi ulicami dzielnic Warszawy, o różnej długości (od 10 do 30 km) i na różnym poziomie trudności, dzięki czemu zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane mogą znaleźć coś dla siebie. Wydarzenia zabezpieczane są przez Policję, medyków na motocyklach i służbę porządkową poruszającą się na rolkach.
Przez minione 11 lat Michał Machowski, rozwijając społeczność rolkarską w Warszawie, dbał również o to, aby zaangażować uczestników Nightkating Warszawa do innych inicjatyw, mających na celu dobro społeczne, m.in. zorganizował przejazd we współpracy z UNICEF Polska (podczas którego odbyła się zbiórka pieniężna na budowę studni w Afryce - więcej informacji), przejazd WampiRolki we współpracy z Wampiriadą (zachęcano wówczas rolkarzy do aktywnego oddawania krwi - szczegóły), przejazd z Fundacją DKMS (mający na celu mobilizowanie uczestników do rejestrowania się w bazie honorowych dawców szpiku: więcej o akcji).
Jako lider, Michał Machowski pozyskuje licznych sojuszników i partnerów dla Nightskating Warszawa. Współpracował m.in. ze wspomnianymi wyżej: Fundacją DKMS Honorowe Dawstwo Szpiku, Fundacją UNICEF Polska, akcją Wampiriada, a także z Polskim Związkiem Sportów Wrotkarskich, Fundacją Lider Animator Coca Cola Polska, Fundacją Sport Support, z fundacją Motocyklowego Ratownictwa Medycznego MotoMedic, oraz z mediami: Radio Eska, TVP Warszawa, portalem Warszawa.naszemiasto.pl, z markami: Volkswagen (Chylińscy, Sobiesław Zasada), Toyota Carolina, Disney Polska, Multikino, Fitness Club S4, Warka.
Ponadto Michał Machowski zainicjował przejazdy ważne dla społeczności lokalnej, m.in. przejazd "25-lecie wolności" pod honorowym patronatem Prezydenta RP i Wojewody Mazowieckiego oraz coroczne przejazdy w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z udziałem przewodnika po Warszawie, prowadzące śladami powstańczych wydarzeń. Ponadto przejazdy na rolkach z cyklu Nightskating odbiły się echem również w innych miastach kraju, m.in. w Pruszkowie, Piasecznie, Lublinie, Koninie, Katowicach, Trójmieście, czy Białymstoku, a organizatorzy tamtych wydarzeń bazowali na doświadczeniu, jakie przekazał im Michał Machowski.
Michał Machowski wykazał się dotąd wysokimi umiejętnościami organizacyjnymi z zakresu zarządzania zespołem, planowania i gospodarowania finansami. Jego rola w promowanie jazdy na rolkach jako sportu dla wszystkich niezależnie od wieku, jest nieoceniona. Z każdym rokiem nie tylko na ulicach Warszawy, lecz również innych miast Polski, daje się zauważyć coraz więcej rolkarzy, którzy chcą spędzić czas w aktywnej formie, w gronie rodziny, czy znajomych. Na przejazdach integrują się całe rodziny, wspólnie uprawiając sport. Pogłębiają więzi rodzinne poprzez wspólną aktywność sportową. Przejazdy pokazują, że na rolkach jeżdżą zarówno osoby bardzo sprawne fizycznie, jak i osoby niepełnosprawne - sport nie wyklucza nikogo. Dla dzieci i młodzieży udział w przejazdach na rolkach to okazja od oderwania się od komputera/smartfona, czy innych używek - przeciwdziała uzależnieniom i wykluczeniu społecznemu. Wielu uczestników w ten sposób odnalazło życiową pasję, nawiązało nowe znajomości. Angażując się w projekt Nightskating Warszawa, Michał Machowski poświęca się całkowicie, powtarzając przy tym, że jak do tej pory jest to projekt jego życia. Zależy mu przede wszystkim na tym, aby jazda na rolkach stała się pasją szerokiej społeczności.