Marcin Tchórzewski

Tchórzewski
Field
Business
Category
Polish graduates
Title/degree
magister
Place of residence
Polska

Marcin Tchórzewski od początku wiedział, że w życiu zawodowym będzie łączył swoje dwie pasje: edukację i IT. Wraz z bratem, Jackiem Tchórzewskim, założył  Coders Lab, czyli pierwszą polską szkołę programowania typu bootcamp. Jako absolwent SGH i młody przedsiębiorca wykazał się wytrwałością i konsekwencją w tworzeniu spółki będącej pionierem na rynku edukacji. Coders Lab wprowadziła bowiem innowacyjną metodę kształcenia, która w okresie swojego debiutu nie miała odpowiednika na polskim rynku. Kluczem do sukcesu startupu było nieustanne doskonalenie kursów i ciągłe podnoszenie jakości nauczania. Konsekwentny rozwój przyczynił się do wypracowania modelu biznesowego, który w 100% odpowiada na zapotrzebowanie rynkowe.

Dynamiczny wzrost spółki stał się również możliwy dzięki zyskaniu uznania potencjalnych kursantów, programistów oraz firm z branży IT i przekonaniu ich, iż wbrew ogólnej opinii możliwe jest nauczenie się programowania w kilka tygodni i rozpoczęcie pracy w IT. W 2018 roku firma pozyskała mniejszościowego inwestora – Grupę Pracuj, z którą od dwóch lat rozwija rynek edukacji zawodowej w Polsce. Pod kierownictwem Marcina Tchórzewskiego spółka w ciągu zaledwie 7 lat stała się nowoczesną szkołą zawodową, kształcącą pracowników branży technologicznej. Oddziały firmy obecne są w pięciu miastach Polski oraz w czterech poza granicami kraju – w Rumunii, w Indonezji, w Austrii i w Hiszpanii. Do końca 2020 roku szkoła wykształciła ponad 6,5 tys. programistów, testerów i analityków oraz połączyła ich
z firmami poszukującymi talentów IT.

Na początku 2017 roku z inicjatywy Marcina powstała fundacja “Możesz ITy”, dająca wychowankom domów dziecka oraz młodym dorosłym w trudnej sytuacji życiowej możliwość rozpoczęcia dobrze płatnej kariery w IT. Program oparty został na dwóch filarach: kursie programowania w Coders Lab oraz warsztatach z umiejętności miękkich. Fundacja pomogła ponad 50 podopiecznym zmienić swoje życie i rozpocząć karierę w branży IT.

Pomimo ugruntowanej pozycji w świecie biznesu, Marcin Tchórzewski nie obawia się podejmowania ryzyka i angażuje się w wspieranie projektów na wczesnym etapie ich rozwoju. Jako inwestor z powodzeniem realizuje plany rozwijania przedsiębiorstw, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. W 2020 roku zainwestował w Jutro Medial – startup będący odpowiedzią na problemy ochrony zdrowia i zajmujący się medycyną przyszłości, która łączy telemedycynę z nowoczesnym punktem podstawowej opieki zdrowotnej. Innym startupem, w którego rozwój Marcin postanowił się zaangażować, jest Listny Cud. Spółka zajmuje się nowoczesną i ekologiczną uprawą roślin na farmach wertykalnych. Są to firmy, których misja jest w pełni spójna z wartościami i zainteresowaniami Marcina.

Jest również wykładowcą programu skierowanego do start-upów i młodych firm: PFR – Sieć Mentorów i Szkoły Pionierów. W ramach swojego mentoringu współpracował z startupem Blazity, z którym dzielił się swoim know-how. Za skuteczne łączenie misji edukacyjnej z celami biznesowymi został uhonorowany nagrodą Aulera w 2018 roku.